02-09-2021
KOCIĘTA W ZAPRZYJAŹNIONEJ HODOWLI
W zaprzyjaźnionej hodowli Amber & Ash*PL urodziły się kocięta ...
10-01-2021
PLANOWANE MIOTY W 2021 ROKU.
W 2021 r. planujemy 2 mioty kociąt po naszych koteczkach Didi i Mimi. ...
01-01-2021
Wszystkiego Najlepszego w Nowym 2021 roku !!!
...


Zanim opuścisz stronę wpisz się proszę do naszej księgi gości

KOT NA WYSTAWIE - INFORMACJE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Jest wiele światowych organizacji zajmujących się zjednaczaniem miłośników kotów np.: FIFe,  CFA, GCCF, TICA, WCF. Różnią się one między sobą poglądami, tytułami i szybkością zatwierdzania nowych kocich ras i ich odmian. Poniżej przedstawione są zasady wystawowe panujące pod patronatem FIFe, gdyż jestem członkiem właśnie tej organizacji.

Świat kocich wystaw to przyprawiająca o zawrót głowy mieszanka różnych klas, różnokolorowych kokard, wielu etapów osiągania tytułów oraz  różnorodność nagród. Na żadnym szczeblu oceny kot nie rywalizuje z drugim osobnikiem. Tym, co się ocenia, jest "odległość" kota od opisanego ideału, który bywa określany jako standard rasy - kota "idealnego" w swojej klasie, płci, kolorze i maści.  Gdyby nie kocie wystawy, to nie byłoby takiego miejsca, gdzie zostałby nagrodzony ogromny wysiłek hodowców w kreowaniu i uszlachetnianiu kotów rasowych.

Aby kot mógł jeździć na wystawy trzeba zapisać się do jednego  z    Klubów Felinologicznych i zarejestrować kota. Listę Polskich Klubów felinologicznych pod auspicjami FIFe znajdziesz na stronie www.felispolonia.pl
Zarejestrowanego kota, który musi mieć minimum 4 miesiące zgłasza się na wystawę przesyłając organizatorom wystawy wypełnione na specjalnym formularzu i potwierdzone stemplem przez macierzysty Klub    zgłoszenie. Formy dostarczenia takiego dokumentu są różne i zależą od organizatora - może być mailem lub on-line. Opłaty za wystawę wnosi się przelewem (przekazem) lub na miejscu, ale wtedy są one nieco wyższe. Średni koszt uczestnictwa kota w wystawie waha się od 80 do 100 zł za jeden dzień, często oferowane są zniżki dla tych, którzy wystawiają kota przez dwa dni lub zgłaszają więcej niż jednego kota.

Jadąc na wystawę potrzebujemy parę dokumentów takich jak: aktualne  zaświadczenie o stanie zdrowia kota wydane przez lekarza weterynarii (nie wcześniej niż trzy dni przed wystawą), książeczkę zdrowia lub paszport z aktualnymi szczepieniami (obowiązkowe są szczepienia przeciw wściekliźnie i panleukopenii, powinny być one dokonane zgodnie z zaleceniem organizatora więc należy uważnie czytać informacje o danej wystawie), dowód opłaty uczestnictwa w wystawie i kopię rodowodu. Każdy kot uczestniczący w wystawie musi posiadać mikrochip. Koty białe muszą mieć dodatkowo zaświadczenie lekarskie o stanie słuchu. Jeśli wybieramy się z kotem na wystawę zagraniczną będziemy potrzebować dla naszego pupila dodatkowo  paszport.

Przy przyjęciu kota na wystawę, przed wejściem na salę wystawową zawsze obecny jest weterynarz, który sprawdza kondycję kota oraz  dokumenty. Koty chore są eliminowane z uczestnictwa w wystawie. Wystawiane koty muszą mieć obcięte pazury. Od organizatorów otrzymujemy katalog (czasem jest on płatny) kotów biorących udział w wystawie oraz kopertę. W kopercie znajduje się numerek, który zabieramy ze sobą gdy idziemy z kotem do oceny oraz znaczek, który pozwoli swobodnie poruszać się przy wejściu i wyjściu z hali.
Bardzo ważne jest sprawdzenie danych zawartych w katalogu tzn.: imię kota, płeć, datę urodzenia, kolor, klasę wystawową. Jeśli nastąpiła pomyłka trzeba zgłosić się do sekretariatu przed rozpoczęciem ocen.

Kiedy mamy już za sobą kontrolę weterynaryjną i odebraliśmy dokumenty udajemy się na salę na której stoją poustawiane klatki wystawowe. Często są już one ponumerowane przez organizatorów, musimy wtedy odnaleźć klatkę, w której będzie przebywał nasz kot podczas wystawy. Jeśli klatki nie są ponumerowane, wtedy wybieramy sobie dowolną klatkę i zawieszamy na niej numerek (z koperty) od strony widzów. Musimy przygotować klatkę, tak żeby kot czuł się w niej dobrze.Klatki wystawowe najczęściej mają wymiary: 65x65x60cm. Czasem na wystawie istnieje możliwość (za dopłatą ok.80zł) otrzymania podwójnej klatki (dla jednego kota) wtedy klatka ma wymiar 65x65x120. Bardzo ważne są nie przeźroczyste zasłonki, które obowiązkowo potrzebne są na wystawie do oddzielania kotów od siebie oraz służą do ozdoby. Trzeba uszyć dwie zasłonki 65 x 65 (mocowanie dowolne: gumka, ściągacz) oraz mieć kawałek sztywnego materiału na wyłożenie dna klatki np. (dywanik, wykładzina łazienkowa). Można również do klatki wsadzić tzw. kocią norkę – budkę, aby nasz ulubieniec czuł się bezpiecznie. Pamiętajmy, że dla kota pierwsza wystawa to duże wyzwanie, nowe miejsce, dużo ludzi, hałas i inne koty wiec trzeba zapewnić mu komfort i poczucie bezpieczeństwa. Bardzo przydatna jest dodatkowo przeźroczysta pleksi lub folia, która powstrzyma oglądających, a zwłaszcza dzieci od wkładania palców do kota. Oczywiście należy mieć miseczkę na świeżą wodę i jedzenie oraz kuwetę.

Mamy pięć kategorii, w których wystawiane są koty. Kategoria pierwsza to koty egzotyczne i persy, kategoria druga to koty półdługowłose, do kategorii trzeciej zaliczamy koty krótkowłose m.in. brytyjczyki,  w kategorii czwartej możemy podziwiać koty syjamskie i orientalne. Kategoria piąta to koty domowe tzw. "dachowce". Przyporządkowanie ras do kategorii można zobaczyć  tutaj

Wykaz kotów, ocenianych przez poszczególnych sędziów, jest wywieszany przed rozpoczęciem wystawy przy stolikach sędziów lub na ścianach hali. Trzeba poszukać, kto sędziuje koty w danej kategorii, klasie i  w kolorze.  Ocenę zaczyna się od kotów w najwyższej klasie - najpierw dorosłe, potem młodzież i maluchy. Koty brytyjskie oceniane są po abisyńskich (ABY) i bengalskich (BEN), a przed kotami burmskimi (BUR) i kartuzkimi (CHA) - kolejność oceny jest taka, jak w katalogu. Kiedy przyjdzie kolej oceniania naszego kota na tablicy, która zazwyczaj powieszona jest na hali ukaże się numerek kota czasem steward przez mikrofon wywołuje numer, ale lepiej być czujnym i samemu kontrolować sytuację przy stole sędziowskim. Kota do oceny (do ringu) przynosi właściciel i najczęściej to on prezentuje go sędziemu. Ocena odbywa się na stoliku, ważne jest, aby zwierzę było spokojne, dało się obejrzeć i ładnie się prezentowało. Sposób trzymania kota brytyjskiego widać na zdjęciu.

Koty są oceniane na podstawie standardu rasy wyznaczonej przez organizację, która organizuje daną wystawę. (standard kota brytyjskiego według FIFe) Sędzia ogląda kota i swoje uwagi o jego dobrych i złych cechach wpisuje do karty oceny. Opisuje: typ, głowę, oczy, futro, ogon, kondycję oraz wpisuje ocenę, lokatę i ewentualnie tytuł. Ocenę wraz z dyplomem wystawca otrzymuje pod koniec wystawy. Ocena sędziego jest niepodważalna i nie podlega dyskusji.


Na wystawach koty mogą otrzymywać następujące oceny:
- ocena doskonała - Ex / V
- ocena bardzo dobra - SG / VG
- ocena dobra - G
Lokaty 1, 2, 3, 4 przyznawane są dla pierwszych czterech kotów w jednej odmianie barwnej, klasie i tej samej płci bez względu na ocenę.

O certyfikaty koty rywalizują w swoich grupach kolorystycznych i klasach. Przyznawane są oddzielnie kotkom i kocurom. Koty oceniane są w różnych klasach (tabelka poniżej). Tylko jeden najlepszy dorosły kot i kotka w danej klasie może uzyskać ocenę doskonałą z pierwszą lokatą (Ex 1) i certyfikat uprawniający do uzyskania tytułu (Champion, International Champion itd.)
Młode koty (4-10 miesięcy) otrzymują tylko oceny (Ex, SG itd.) bez certyfikatu i są szeregowane 1,2,3,4 od najlepszego. Miotom i weteranom przyznawane są miejsca I, II, III, VI.
Jeśli w danym kolorze lub grupie są min. 3 koty, niezależnie od wieku i płci, sędzia wybiera najlepszego kota i przyznaje mu tytuł Best in Variety (BIV), czyli najlepszego w kolorze lub rasie, bardzo ceniony przez hodowców. Wybór kotów do finału, nazywanego Best in Show jest nieco bardziej skomplikowany. Odbywa się najczęściej po zakończeniu oceny wszystkich kotów albo po zakończeniu oceny kotów danej kategorii. Sędzia może wybrać z ocenianych kotów  krótkowłosych jednego przedstawiciela i przedstawicielkę w każdej klasie wiekowej. Porównuje więc koty kilku ras np. abisyńskie, brytyjskie i rosyjskie niebieskie. Nominacja do BIS jest dużym i bardzo cenionym wyróżnieniem. Może się więc zdarzyć, że kota trzeba będzie nosić do sędziego 3 razy,  dlatego trzeba dość uważnie śledzić tablicę z numerami oraz słuchać komunikatów przekazywanych przez stewardów i nie przegapić przywołania kota do sędziego.

Po nominacjach następuje przerwa (ok. 1 godz) , podczas której sędziowie udają się na obiad. Po przerwie odbywa się finał czyli BEST in SHOW. Wszystkie nominowane koty zaproszone są na ring, tam umieszczone w klatkach i prezentowane przez stewardów. W danej kategorii konkurują ze sobą koty różnych ras. Zespół sędziów wybiera najlepszych przedstawicieli grupy (kotki, kocury, młodzież 7-10, kociaki 4-7, mioty, kastraty i weterany), które otrzymują tytuł Best in Show. Potem najlepsze koty danej kategorii walczą między sobą (w zależności od systemu wystawy) o tytuł Best in Category lub Best of Best (najlepszego kota wystawy).
Na wystawach organizowanych w różnych krajach i przez różne Kluby system wyboru Best in Show może się nieznacznie różnić. Przepisy FIFe regulują tylko wybór Best in Show, pozostałe tytuły i sposób wybierania zależy od organizatora wystaewy.


Karty ocen i dyplomy  zazwyczaj wydawane są w sekretariacie pod koniec wystawy, trzeba dokładnie sprawdzić czy nie ma żadnego błędu i ewentualne pomyłki zgłosić od razu do organizatora, bo po wystawie będzie już za późno.

Klasy wystawowe i certyfikaty:
01 - Klasa  Europejskich Championów (EC)      - Ocena honorowa HP
od 01 stycznia 2009 roku tytuł EC zamieniono na SC
01 - Klasa  Supreme Championów (SC)           - Ocena honorowa HP
od 01 stycznia 2009 roku tytuł EP zamieniono na SP
02 - Klasa Europejskich Premiorów (EP)          - Ocena honorowa HP 
02 - Klasa Supreme Premiorów (SP)          - Ocena honorowa HP
03 - Klasa Grand International Champion (GIC) - Certyfikat na EC "CACE" 
04 - Klasa Grand International Premior (GIP)    - Certyfikat na EP "CAPE" 
05 - Klasa International Champion (IC)           - Certyfikat na GIC "CAGCIB" 
06 - Klasa International  Premior (IP)             - Certyfikat na GIP "CAGPIB" 
07 - Klasa Championów (CH)                        - Certyfikat na IC "CACIB" 
08 - Klasa Premiorów (PR)                           - Certyfikat na IP "CAPIB" 
09 - Klasa otwarta                                     - Certyfikat na CH "CAC" 
10 - Klasa Kastratów                                  - Certyfikat na PR "CAP" 
Klasa 09 i 10 dla kotów powyżej 10-ciu miesięcy nie posiadających tytułów.
11 - Klasa ( 7-10 m-cy) - młodzież 
12 - Klasa ( 4 - 7 m-cy) - kociaki 
14 - Klasa kotów domowych 
16 - Klasa weteranów (powyżej 7 lat)
17 - Klasa miotów (minimum 3 kociaki)

Inne oznaczenia i skróty na wystawie:
 - Ohne / without / % - bez certyfikatu
 - BIV / BOV - najlepszy kot w kolorze / rasie
 - Nom BIS - nominacja do BEST IN SHOW
 - BIS - BEST IN SHOW
 - BOS - BEST OPP. SEX
 - BIC - BEST IN CATEGORY
 - BOB - BEST OF BEST
 - DYSQ. - dyskwalifikacja
 - ABS - absencja, nieobecność

CH (Champion) - Aby zdobyć tytuł Champion lub Premior, kot musi uzyskać trzy certyfikaty CAC  (Certifikat d’Aptitude Championat) lub CAP (Certifikat d’Aptitude Premier) od trzech różnych sędziów na trzech wystawach międzynarodowych lub krajowych organizowanych pod auspicjami FIFe.
Aby otrzymac  certyfikat CAC lub CAP kot musi uzyskać co najmniej 93 punkty.

IC (International Champion) - Aby uzyskać tytuł International Champion lub International Premior, kot musi zdobyć trzy certyfikaty CACIB (Certifikat d’Aptitude Championat International Beaute) lub CAPIB (Certifikat d’Aptitude Premier International Beaute) od trzech różnych sędziów w dwóch różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod auspicjami FIFe. Po zdobyciu dwóch certyfikatów CACIB lub CAPIB w tym samym kraju, kot musi zdobyć trzeci certyfikat CACIB lub CAPIB w innym kraju.
Aby otrzymac  certyfikat CACIB lub CAPIB kot musi uzyskać co najmniej 95 punktów.

GIC (Grand International Champion) - są dwa sposoby aby kot mógł uzyskać tytuł Grand International Champion lub Grand International Premior,
1) kot musi zdobyć sześć certyfikatów CAGCIB (Certifikat d’Aptitude Grand Championat International) lub CAGPIB (Certifikat d’Aptitude Grand Premier International) od trzech różnych sędziów w trzech różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod auspicjami FIFe. Po zdobyciu czterech certyfikatów CAGCIB lub CAGPIB w tym samym kraju, kot musi zdobyć piąty i szósty certyfikat CAGCIB lub CAGPIB w innym kraju.
2) kot musi zdobyć osiem certyfikatów CAGCIB (Certifikat d’Aptitude Grand Championat International) lub CAGPIB (Certifikat d’Aptitude Grand Premier International) od trzech różnych sędziów w dwóch różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod auspicjami FIFe. Po zdobyciu sześciu certyfikatów CAGCIB lub CAGPIB w tym samym kraju, kot musi zdobyć siódmy i ósmy certyfikat CAGCIB lub CAGPIB w innym kraju.
Aby otrzymac  certyfikat CAGCIB lub CAGPIB kot musi uzyskać co najmniej 96 punktów.

EC/SC (European Champion/Supreme Champion or Champion of Europe) – są dwa sposoby aby kot mógł uzyskać tytuł European Champion (FIFe American Champion) lub European Premior (FIFe American Premior)
1) kot musi zdobyć dziewięć certyfikatów CACE (Certifikat d’Aptitude Championat d’Europé) lub CAPE (Certifikat d’Aptitude Premier d’Europé) od trzech różnych sędziów w trzech różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod auspicjami FIFe. Po zdobyciu siedmiu certyfikatów CACE lub CAPE w tym samym kraju, kot musi zdobyć ósmy i dziewiąty certyfikat CACE lub CAPE w w dwóch różnych krajach.
2) kot musi zdobyć jedenaście certyfikatów CACE (Certifikat d’Aptitude Championat d’Europé) lub CAPE (Certifikat d’Aptitude Premier d’Europé) od trzech różnych sędziów w dwóch różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod auspicjami FIFe. Po zdobyciu dziewięciu certyfikatów CACE lub CAPE w tym samym kraju, kot musi zdobyć dziesiąty i jedenasty certyfikat CACE lub CAPE w w dwóch różnych krajach.
Aby otrzymac  certyfikat CAGCIB lub CAGPIB kot musi uzyskać co najmniej 97 punktów.

Opracowanie Martyna Paturalska-Wrotecka - hodowla NILFGAARD*PL.
Możliwość kopiowania po podaniu źródła.